Як вижити і вціліти під час обстрілів - 5 порад з порятунку
Нині у мережі можна знайти багато інформації про те, які правила безпеки діють, які ні. Однак сприймати таку інформацію варто обережно. Бо точно пояснити алгоритм порятунку в тій чи іншій небезпечній ситуації можуть лише фахівці у цій справі.
Саме тому проєкт Dovidka.info (https://dovidka.info/) Центру стратегічних комунікацій уже четвертий рік спільно з профільними державними органами розробляє вивірені інструкції з безпеки.
🔗 Не стійте під вікнами, коли тривога
Якщо дрон чи ракета не зачеплять ваш будинок, то, на жаль, травмувати чи вбити можуть уламки. Небезпеку становлять і кулі від кулеметів, які використовують наші мобільні вогневі групи для збиття «шахедів». Кулі летять на кілька кілометрів і не зупиняються перед склом.
🔗 З-під завалу будинку можна врятуватись, якщо знати як
Завал будинку – один з найнебезпечніших наслідків обстрілу. Ваше головне завдання – допомогти рятувальникам знайти вас. Не мовчіть: стукайте по трубах або бетоні, кричіть, свистіть, блимайте ліхтариком. Під час спеціальних «хвилин тиші» вся рятувальна техніка припиняє роботу, аби вловити будь-які звуки з-під завалів. Саме в ці хвилини ваші сигнали можуть стати шансом на порятунок. Якщо ви маєте змогу – не припиняйте подавати звуки в цей період.
🔗 Запам’ятайте, як врятуватись із палаючої будівлі
Насамперед – викличте рятувальників. Назвіть адресу, поверховість будинку, на якому поверсі пожежа, чи є постраждалі та чи є ризик для інших мешканців. Якщо маєте змогу – вимкніть електрику й перекрийте газ, щоби уникнути вибуху. Якщо загоряння невелике, без сильного задимлення – використайте вогнегасник або ковдру для гасіння вогню. Але не ризикуйте, якщо вогонь уже поширюється.
🔗 Зробіть заздалегідь все, що можете
Зберіть тривожну валізу, якщо ще не маєте такої, і тримайте її поруч. Візьміть найнеобхідніше: документи, воду, аптечку, ліхтарик, павербанк, ключі, готівку, засоби гігієни, їжу на добу. Пройдіть курси з домедичної допомоги.
🔗 Будьте впорядку не лише фізично
Коли вам страшно чи тривожно, можете робити такі вправи:
▪️Вправа «погляд збоку»: виберіть будь-який предмет (чашку, стілець, телефон) і уявіть, як він «бачить» світ. Це дає змогу переключити увагу і знизити тривожність. Добре працює з дітьми.
▪️Погойдування: обійміть себе чи близьку людину, повільно похитуйтесь. Вдих на 2 секунди, видих на 5. Це заспокоює нервову систему.
▪️Дотики: м’яко потріть руки, плечі, вуха чи голову. Так ви знижуєте фізичну напругу в тілі.